آیا عصر یخبندان دیگری در راه است؟

آیا عصر یخبندان دیگری در راه است؟

23 فوریه, 2016 ارسال شده توسط:   بدون دیدگاه

ناسا اخیرا تصویری را ارائه کرد که نشان می دهد هیچ لکه خورشیدی قابل رویتی بر سطح خورشید وجود ندارد.  تصویر گرفته شده از خورشید نشان از کاهش بی سابقه فعالیت خورشید در طی یک قرن گذشته دارد و برخی ادعا می کنند این وضعیت می تواند موجب بروز عصر کوتاه یخبندان شود.

ناسا اخیرا تصویری را ارائه کرد که نشان می دهد هیچ لکه خورشیدی قابل رویتی بر سطح خورشید وجود ندارد.

تصویر گرفته شده از خورشید نشان از کاهش بی سابقه فعالیت خورشید در طی یک قرن گذشته دارد و برخی ادعا می کنند این وضعیت می تواند موجب بروز عصر کوتاه یخبندان شود.

لکه های خورشیدی مناطقی تیره و تقریبا دایره ای شکل در سطح خورشید می باشند. آنها زمانی شکل می گیرند که دسته ای از خطوط مغناطیسی درون خورشید به سطح آن می رسند. دمای لکه ها از دمای مناطق اطرافشان کمتر و میدان مغناطیسی در آنها بسیار قوی است. دمای لکه های خورشیدی بین ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ کلوین و دمای سطح خورشید ۵۷۰۰ کلوین است. به همین دلیل آنها تیره تر از سطح ستاره به نظر می رسند. داده های رصد شده از دهه ۸۰ قرن بیستم نشان می دهند که تعداد لکه های خورشیدی با شدت تابش خورشید مرتبط است. هر چه تعداد لکه ها بیشتر باشد، شدت تابش نور خورشید بیشتر است، چون که مناطق اطراف لکه ها درخشان تر اند.
با این حال، ستاره شناسان مشاهده نشدن لکه خورشیدی روی سطح خورشید را نامعمول نمی دانند و می گویند که فعالیت های خورشیدی در چرخه های ۱۱ ساله افزایش و کاهش می یابد و اکنون ما در چرخه ۲۴ قرار داریم که سال ۲۰۰۸ آغاز شد.
به گفته این ستاره شناسان، از چرخه ۱۴ که فوریه ۱۹۰۶ به اوج خود رسید، ما کمترین شمار لکه های خورشیدی را در چرخه فعلی داشته ایم.
چرخه خورشیدی به تغیرات تناوبی در فعالیت های خورشید(شامل تغییرات در تابش خورشید و مواد خورشید) و در ظاهر آن اطلاق می شود.
سایت ونکور ودر Vencore Weather نیز نوشت که بر اثر شعله ور نشدن لکه خورشیدی، خروجی اشعه ایکس خورشید راکد مانده است.
این سایت ادامه می دهد که تعداد روزهای تقریبا و یا کاملا بدون لکه خورشیدی در چند سال آینده افزایش می یابد، زیرا ما همچنان در حال دور شدن از مرحله حداکثر خورشیدی در چرخه ۲۴ و نزدیک شدن به فاز بعدی حداقل خورشیدی و آغاز چرخه ۲۵ خورشیدی هستیم.
به نظر می رسد که سطح فعلی فعالیت چرخه ۲۴ خورشیدی نزدیک به چرخه ۵ خورشیدی است که مه ۱۷۹۸ آغاز شد و در دسامبر ۱۸۱۰ به پایان رسید.
چرخه قبلی خورشیدی که چرخه ۲۳ خورشیدی بود، در سال های ۲۰۰۰ – ۲۰۰۲ با شمار زیاد طوفان های شدید خورشیدی به اوج خود رسید.
در جریان حداکثر فعالیت لکه های خورشیدی (Solar Max) بروز لکه های خورشیدی بزرگ و شعله های خورشیدی شدید یک اتفاق روزانه است که آخرین بار در سال های حدود ۲۰۰۰ – ۲۰۰۱ صورت گرفت.
اما در طول حداقل فعالیت لکه های خورشیدی (Solar Minimum)، واقعه متضادی صورت می گیرد. شعله های خورشیدی تقریبا وجود ندارند و کل هفته ها بدون یک شعله خورشیدی سپری می شوند و این چیزی است که ما اکنون در حال تجربه آن هستیم.
با این حال برخی محققان هشدار داده اند که اگر روند فعلی ادامه یابد، در آن صورت زمین می تواند عازم یک عصر کوتاه یخبندان شود.

.

.

منبع: paytakhtpress


عصر تکنولوژی، تکرا

نوشته آیا عصر یخبندان دیگری در راه است؟ اولین بار در عصر تکنولوژی – تکرا پدیدار شد.

Source: تکرا