افزایش بروز سرطان مغز با گوشی های موبایل ارتباط ندارد

افزایش بروز سرطان مغز با گوشی های موبایل ارتباط ندارد

10 مه, 2016 ارسال شده توسط:   بدون دیدگاه

مطالعات اخیر نشان می دهند که گوشی های موبایل ، امکان بروز سرطان مغز را افزایش نمی دهند.

مطالعات اخیر نشان می دهند که گوشی های موبایل ، امکان بروز سرطان مغز را افزایش نمی دهند.

هیچ ارتباطی میان افزایش ابتلا به سرطان مغز و استفاده از گوشی های موبایل وجود ندارد؛ طبق مطالعات جدید به عمل آمده در استرالیا، علیرغم استفاده ی گسترده از موبایل، هیچ رشدی در تومورها به وجود نیامده است.

محققان دانشگاه سیدنی آزمایشی را طراحی کردند که طیف گسترده ای از افراد و سنین مختلف را پوشش می دهد؛ این آزمایش با شرکت ۱۹۸۵۸ مرد و ۱۴۲۲۲ زن مبتلا به سرطان مغز در استرالیا انجام شد که مبتلایان به سرطان مغز بین سال های ۱۹۸۲ تا ۲۰۱۲ را مورد بررسی قرا داد؛ همچنین استفاده از موبایل از آغاز آن در سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۲ مورد تحقیق و تفحص قرار گرفت.

می دانیم که آمار استفاده از موبایل از ۲۰ سال قبل تا به امروز افزایش داشته است (این آمار از ۹ درصد در سال ۱۹۹۳ به ۹۰ درصد تا به امروز رسیده است)؛ با اینحال دانشمندان دریافتند که میزان بروز سرطان مغز متناسب با سن افراد (افراد بین ۲۰ تا ۸۴ سال، در هر ۱۰۰ هزار نفر)، با شیب کم در مردان افزایش می یابد، این در حالیست که در خانم های بیش از ۳۰ سال، تقریبا به ثبات رسیده است. محققان به این نتیجه رسیده اند که بروز سرطان مغز در کسانی که بیش از ۷۰ سال دارند، به شکل قابل توجهی افزایش می یابد.

لازم به ذکر است که افزایش ابتلا در این گروه سنی از سال ۱۹۸۲ آغاز شده است؛ این در حالیست که گوشی های موبایل در سال ۱۹۸۷ معرفی شدند و این آمار در سال ۱۹۸۲ با امواج موبایل توجیه نمی شود. به گفته ی دانشمندان، محتمل ترین توجیه برای این افزایش، پیشرفت در تشخیص بیماری ها بوده است.

دانشمندان همچنین با فرض صحیح بودن فرضیه ی “ایجاد سرطان مغز با گوشی های موبایل”،  ابتلای واقعی به سرطان مغز در آن زمان را با شمار نمونه های جدید سرطان مغز مقایسه کردند. در مدل آزمایشی، فرض بر این شد که یک فاصله ی ۱۰ ساله از آغاز استفاده از گوشی های موبایل تا زمان بروز نمونه های سرطان مغز، وجود دارد. همچنین فرض شد که گوشی های موبایل می توانند باعث رشد ۵۰ درصدی در ابتلا، بیش از بروز پس زمینه ی سرطان مغز باشند. با فرض درست بودن این فرضیه، شمار افرادی که انتظار می رفت در سال ۲۰۱۲ مبتلا شوند، ۱۸۶۶ بود، در حالیکه عدد واقعی ثبت شده، ۱۴۳۵ نفر را نشان می دهد.

سیمون چپمن از دانشگاه سیدنی اعلام کرد: “گوشی های موبایل اشعه های بدون یونیزان تولید می کنند، که انرژی آنها در سطح پایین بوده و تنها برای تحریک الکترون ها و گرم نگه داشتن آنها به کار گرفته می شوند.”

این مطالعات در ژورنال اپیدمیولوژی سرطان به چاپ رسیده است.

.

با عضویت در کانال رسمی تکرا در تلگرام از آخرین اخبار روز تکنولوژی مطلع باشید.

.

منبع: gadgets.ndtv


عصر تکنولوژی، تکرا

نوشته افزایش بروز سرطان مغز با گوشی های موبایل ارتباط ندارد اولین بار در عصر تکنولوژی – تکرا پدیدار شد.

Source: تکرا