داستان فیلترینگ اپلیکیشن Waze از زبان وزیر فناوری اطلاعات

داستان فیلترینگ اپلیکیشن Waze از زبان وزیر فناوری اطلاعات

8 مارس, 2017 ارسال شده توسط:   بدون دیدگاه

محمود واعظی، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات جمهوری اسلامی ایران در طی یک نشست خبری به مسئله داغ فیلترینگ اپلیکیشن Waze واکنش نشان داده است.
محمود واعظی، وزیر فناوری اطلاعات کشور جمهوری اسلامی ایران در رابطه با فیلترینگ اپلیکیشن Waze (نرم افزار مسیریابی ویز) واکنش نسبتا تندی را در طی یک نشست خبری با حضور جمعی از اصحاب رسانه داشت. در ادامه با تکرا همراه باشید.

به نقل از ایسنا و به گزارش تکرا، محمود واعظی وزیر فناوری اطلاعات کشورمان امروز طی یک نشست خبری در حضور خبرنگاران به یکی از داغترین موضوعات حقوق بشری و فناوری اطلاعات ایران یعنی فیلترینگ و مشکلات پیش آمده از سوی سرورهای داخلی برای نرم افزار بسیار محبوب و کاربردی Waze  واکنش نشان داد و گفت:

اگر زمانی یک قاضی حکمی دهد شما خلاف آن عمل می‌کنید؟

واعظی در ادامه صحبت‌های خود گفت:

موردی که در مورد فیلترینگ این نرم‌افزار وجود داشت، حکمی از دادستانی بوده است و این تصمیم در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه‌ای گرفته نشده بود، بلکه یک قاضی در این باره حکمی را صادر کرده بود و ما با توجه به اینکه این نرم‌افزار جایگزین‌های متعدد داشته این دستور را اجرا کردیم.

واعظی خاطر نشان کرد که اگر زمانی این نرم ‌افزار به کسب و کارها مربوط می‌شد یا جایگزینی برای آن وجود نداشت، ممکن بود ما مذاکراتی در این خصوص داشته باشیم؛ اما زمانی که این نرم‌افزار دارای جایگزین است، چرا بخواهیم حتما از آن استفاده کنیم.

جالب است بدانید یک منبع آگاه در گفتگو با خبرنگار فارس نیوز، چندی پیش اعلام کرد که دلیل مشکلات پیش آمده و فیلترینگ نرم افزار مسیریابی Waze، تولید این اپلیکیشن توسط رژیم صهیونیستی اسرائیل و عواقب ناشی از این نرم افزار بیگانه است.

گفتنی است که نرم افزار ویز در سال ۲۰۰۹ میلادی به عنوان یک سیستم ناوبری در کشور اسرائیل ساخته شد و شرکت بزرگ و آمریکایی گوگل آن را در سال ۲۰۱۳ میلادی با مبلغ ۱.۱ میلیارد دلار به صورت کامل خریداری کرد و با گسترش آن، این نرم افزار را بهترین مسیریاب آنلاین جهان کرد.

در هر صورت ما تا به امروز نرم افزاری ساخت ایران برای گوشی‌های هوشمند همچون Waz پیدا نکرده‌ایم که تمام یا بخشی از امکانات آن را داشته باشد و هنوز نمی‌دانیم منظور از نمونه بومی نرم افزار مسیریابی Waze همان موتور نقشه پارسی جو است که دقیقا از روی گوگل مپ (نقشه گوگل) کپی برداری شده است یا نرم افزار دیگریست که هنوز ساخته نشده است!

ما به شما توصیه می‌کنیم اگر یکی از رانندگان اسنپ و یا تپ سی هستید، بهتر است از اپلیکیشن مسیریابی HERE WeGo و یا ساجیک بر روی گوشی هوشمند خود استفاده کنید تا بتوانید فعلا در نبود نرم افزار مسیریابی محبوب و بسیار کاربردی Waze، جایگزینی داشته باشید. اگر شما نیز نرم افزار مناسبی برای مسیریابی می‌شناسید آن را به ما و خوانندگان سایت تکرا در بخش نظرات اعلام کنید تا همه بتوانند از آن استفاده کنند.

نظر شما در رابطه با فیلترینگ اپلیکیشن Waze چیست؟ آیا شما با توضیحات وزیر فناوری اطلاعات از فیلترینگ نرم افزار مسیریابی Waze قانع شده‌اید؟!

.

تهیه و گردآوری: تکرا

نوشته داستان فیلترینگ اپلیکیشن Waze از زبان وزیر فناوری اطلاعات اولین بار در تکرا – اخبار روز تکنولوژی پدیدار شد.

Source: تکرا