صفحه نمایش لمسی بریل ساخته شد!

صفحه نمایش لمسی بریل ساخته شد!

19 ژانویه, 2016 ارسال شده توسط:   بدون دیدگاه

صفحه لمسی بریل ساخته شده است ولی هنوز در مرحله تولید تجاری نیست.

صفحه نمایش لمسی بریل ساخته شده است ولی هنوز در مرحله تولید تجاری نیست.

یکی از نقاط ضعف رسانه های مبتنی بر صفحه نمایش این است که برای افراد مبتلا به اختلال بینایی، غیر قابل دسترس هستند، این افراد باید بر خوانندگان صفحه نمایش و دیگر ابزارهای تخصصی مبتنی بر صدا تکیه کنند تا  وضعیت صفحه نمایش را با صدای بلند برایشان شرح دهد. صفحه نمایش لمسی ویژه ای برای تبلت ها، توسط گروهی در دانشگاه میشیگان ساخته شده است، که هدف آن آوردن خط بریل با ایجاد یک سطح لمسی قابل خواندن است.

کسی به نام کمل لوئیس بریل، در قرن ۱۹ام در فرانسه سیستم نظام مند نقاط برجسته را برای استفاده ی سربازان به منظور خواندن متن با انگشتان دست خود در تاریکی شب که به دلیل پنهان کردن موقعیت خود برای دشمن از نور استفاده نمی کردند، طراحی و توسعه داده است. سیستم مدون خط بریل کلمات، نامه ها، و حرف ها را با یک شبکه شش نقطه ایجاد می کند، این شبکه ی شش نقطه دو ردیف موازی هستند هر کدام دارای سه نقطه هستند و مانند هر سیستم نوشتن دیگری، طوری ایجاد شده است که اغلب شامل انقباضات و کلید های میانبر و نشانه ها است.

در چاپ و نوشتن، خط بریل بر روی کاغذ یک سری نقطه های برجسته وجود دارد، که با یک ماشین و یا توسط یک فرد با استفاده از یک تخته سنگ و قلم ایجاد می شود. انتقال آن به ماشین آلات به این خاطر بود که در بیشتر قسمت ها، خوانندگان ویژه ی بریل از یک پین در محل هر نقطه، به صورت برجسته یا فرورقته برای مطابقت با کلمه ای که نمایش می دهند، استفاده کنند.

فکر استفاده از پیکسل تک رنگ روی مانیتور کامپیوتر، بسیار دست و پا گیر است. دستگاه های خط بریلی وجود دارد که می توانند متن را در یک صفحه نمایش قابل خواندن تبدیل به خط بریل کنند، اماگران هستند و معمولا تنها یک خط از متن را در هر بار نمایش، نشان می دهند. این برای یک ابزار ۴ رقمی مانند یک ساعت مچی فوق العاده است اما اگر کسی بخواهد به خواندن یک کتاب و یا حتی فقط یک مقاله بپردازد، روش مناسبی نیست. این روش همچنین برای انواع اطلاعاتی که مردم ممکن است قصد خواندن آن را داشته باشند، مانند نمودار ها، صفحات گسترده، و یا هر چیزی که ارتباط فضایی دارد، به سادگی با نشان دادن یک خط امکان پذیر نیست.

چند استاد دانشگاه در حال کار بر روی یک سیستم پنوماتیک هستند که امیدوارند یک صفحه کامل را با خط بریل نشان دهد. به جای یک سیستم پین، آن ها با استفاده از ریز سیال شناسی و یا مدیریت دقیق مقدار کمی یک مایع یا گاز، برای پر کردن و یا ایجاد حباب بر روی یک صفحه نمایش مانند تبلت، صفحه نمایش نمایش بریل را طراحی کرده اند.

این اولین دستگاهی نیست که به منظور فراهم کردن یک تجربه وابسته با لامسه بر روی صفحات نمایش لمسی، ایجاد شده است. صفحه نمایش لمسی Phorm توسط Tactus یک صفحه نمایش لمسی افزودنی است که دکمه های فیزیکی در آن بکار رفته است. هر چند به طور خاص به عنوان یک صفحه نمایش  لمسی بریل محسوب نمی شود. با این حال، تکنولوژی بیشتر همیشه خوب است.

تیم میشیگان انتظار دارد که چند سال دیگر، زمانی که دستگاه های صفحه نمایش لمسی بریل آنها آماده مصارف تجاری شد، بازار آن فراتر از کسانی باشد که  به دلیل اختلالات بینایی، نیاز به کمک دارند.

.

با عضویت در کانال رسمی تکرا در تلگرام از آخرین اخبار روز تکنولوژی مطلع باشید.

.

منبع: popsci


عصر تکنولوژی، تکرا

نوشته صفحه نمایش لمسی بریل ساخته شد! اولین بار در عصر تکنولوژی – تکرا پدیدار شد.

Source: تکرا