ویکی پدیا تولدت مبارک !

ویکی پدیا تولدت مبارک !

15 ژانویه, 2016 ارسال شده توسط:   بدون دیدگاه

امروز ویکی پدیا پانزده ساله شد.

امروز ویکی پدیا پانزده ساله شد.

زندگی در عصر تکنولوژی معایب و محاسن بسیار زیادی دارد. هجمه ای از اطلاعات ریز و درشتی که روزانه با آن سرو کار داریم، بوجود آمدن دانش های جدید و شاخه های مختلف علمی که بر سرعت روزافزون آن نیز اضافه می شود شاهدی بر این مدعا است که تا چه اندازه دسترسی سریع به اطلاعات می تواند مفید باشد. در این وانفسای هجوم اطلاعات مطمئنا به دست آوردن خبرهای صحیح امری است سخت و در عین حال مهم که نمی توان به راحتی از کنار آن گذر کرد.

امروزه وجود منابع مختلف خبری و رسانه های رنگارنگی که در عصر ارتباطات شکل گرفته، وظیفه اطلاع رسانی را بر عهده دارند و در این مابین وجود اینترنت از همگی پررنگتر می نماید.

امروز یعنی بیست و پنجم دی ماه پانزدهمین سالگرد تولد ویکی پدیاست. دانشنامه ای آزاد و همگانی که همه اقشار مختلف می توانند به نوشتن و اضافه کردن مطالب در آن کمک کنند که صد البته باید مطابق با اساس نامه ویکی پدیا باشد، یعنی مطالب کاملا بی طرفانه و بدون پایمال کردن حق نشر دیگران نوشته شود.

مهمترین ویژگی ویکی پدیا آن است که مدیریت بررسی نوشتار های موجود در آن توسط خود کاربران انجام می گیرد و هنگامی که فضای کار این چنین شود، کاربران می دانند که در تکمیل پروژه ای بی پایان شرکت کرده اند تا به هم زبانان خود در سرتاسر جهان یاری برسانند و این معنای واقعی مشارکت را می آموزد.

دانشنامه ویکی پدیا هم زمان به بسیاری از زبان های زنده دنیا نوشته می شود. این دانشنامه از زمان تولد تا کنون رشد چشمگیری داشته و هم اکنون با بیش از صد میلیون بازدید کننده در ماه توانسته به بزرگترین وبسایت دانشنامه ای جهان تبدیل شود.

جیمی ولز، بنیانگذار ویکی پدیا می گوید: ” ویکی‌پدیا چیز ویژه‌ای است. چیزی مانند یک کتابخانه یا پارک همگانی. ویکی‌پدیا همانند معبدی برای ذهن است؛ جایی که همگی می‌توانیم به آن‌جا برویم تا بیندیشیم، بیاموزیم، و دانشمان را به اشتراک بگذاریم.”

امروز پانزدهمین سالگرد تولد چنین دانشنامه ای است ویکی پدیا، درعین حالی که متعلق به هیچ کس نیست به همه افراد جهان نیز تعلق دارد این وبسایت را به مثابه انسان انسان بزرگ و خردمندی می توان در نظر گرفت که سلول های پیکره اش از میلیون ها انسان تشکیل شده است پس امروز را به همه سلول های ویکی پدیا تبریک می گوییم.

.

با عضویت در کانال رسمی تکرا در تلگرام از آخرین اخبار روز تکنولوژی مطلع باشید.

.

منبع: تکرا


عصر تکنولوژی، تکرا

 

نوشته ویکی پدیا تولدت مبارک ! اولین بار در عصر تکنولوژی – تکرا پدیدار شد.

Source: تکرا